ашық сабақ
Қасқыр қысты қалай өткізеді?
2-сынып
Жайлаубекова Куралай Бейбутовна
Бастауыш сынып мұғалімі
|
Жалпы мақсаттар |
Мәтінмен таныстырып, мазмұнын ашу. Жануарлардың қысқы тіршілігі туралы ұғымдарын кеңейту, әңгімелеу дағдыларын дамыту. Табиғат сырын ұғынып, байқағыш болуға тәрбиелеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
Аңдардың қысқы тіршілігін біледі, сипаттайды, топтастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме |
Әдебиет оқулығының әдістемесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жабдығы |
Көрнекілігі: «Қысқы орман», сызба, суреттер. Пәнаралық байланыс: дүниетану, математика, қазақ тілі Әдіс – тәсілдер: Сұрақ-жауап, көрнекілік, әңгімелеу, оқыта үйрету, сын тұрғысынан ойлау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа бөлу |
Аңдардың суреттері арқылы топтарға бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Психологиялық дайындық. |
Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
- Үй тапсырмасын тексеру: Өлеңді жаттағандарын тексеріп, сұрап шығу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
Ойын: «Сен маған, мен саған» (өтілген тақырыптардан балалар бір-біріне сұрақтар қояды) - Қысқы орманға серуен - Ой бөлісу (Балалар тиін, түлкі, қоян, аюдың қыс мезгіліндегі тіршілігі туралы ойларын ортаға салады. Қасқырдың тіршілігі туралы мәтінді оқып білеміз) - Мәтінді оқып беру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану Мәтінді тізбектеп оқу |
- Оқулықпен жұмыс (мәтінді өз бетімен оқу) - Ой бөлісу - Мазмұнын ашу, тапсырмалармен жұмыс Үлестірмемен жұмыс (Оқыта үйрету) 1-үлестірме Әрбір қасқыр бір күнде неше кг ет жейді? 2-үлестірме Қорегін іздеп неше км дейін барады? 3-үлестірме Қасқырдың еркегі – арлан, балалары - бөлтірік, ұрғашысы – қаншық деп аталады. 1-үлестірме Қасқырдың терісінен не тігіледі? Өтін неге пайдаланады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
Қандай суық қыс деген Қалтырайды құс деген Құлақшынды кимесе Құлағыңды тістеген Қандай қызық қыс деген Бәрін шебер істеген Бақша – бауды, тауды да, Бояған ақ түспенен |
Оқушылар өлеңді қимылмен көрсетіп, денелерін жатықтырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс |
«Топтастыру» әдісі арқылы қасқыр туралы ойларын сызбаға түсіру
<!-- [if gte vml 1]>
<!--
[endif]
-->
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Мәтінде жоқ жабайы бір жануардың қысқы тіршілігіне сипаттама жазып келу |
Күнделіктеріне жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларын толтыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зат есім. 3-сынып
Дузбаева Жанар Журсинбаевна
Бастауыш сынып мұғалімі
«Б.Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ
Алматы облысы Еңбекшіқазақ ауданы Қаражота ауылы
Мақсаты:
<!-- [if !supportLists] --> 1. <!-- [endif] --> Оқушылардың зат есім туралы түсінігін пысықтау негізінде деңгейлеп оқыту әдісі бойынша оқушы білімін тексеру;
<!-- [if !supportLists] --> 2. <!-- [endif] --> Тіл байлығын арттыру, шығармашылық жұмысқа арттыру;
<!-- [if !supportLists] --> 3. <!-- [endif] --> Сауаттылыққа, тазалыққа, жылдам ойлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: пысықтау
Әдісі:деңгейлеп оқыту әдісі, өзіндік жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, орыс тілі, ағылшын тілі, дүниетану.
Көрнекілігі: көркем суреттер, кестелер, оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ мақсатымен таныстыру;
Үй тапсырмасын тексеру:
4-жаттығу. Балабақта.
Туыстық атау: іні, әпке, аға, (кім?)
Ойыншықтар: машина, арба, шана, тақта, ат (не?)
Қызығушылықты ояту:
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->
Тауық үй
құсы не? зат есім
Тауық жылы – 2017 жыл Алматы қаласы 29 қаңтар – 8 ақпан студенттердің қысқы ойындар универсиадасы өтуде. 60 елден 2000-ға жуық адам қатысуда. Бүгінгі күнге дейінгі жетістіктеріміз 6 алтын, 2 күміс, 7 қола. Барлығы 15 жүлде қанжығамызда тұр.
Жыл санап көрелік:
<!-- [if !supportLists] --> 1. <!-- [endif] --> Тышқан – мышь –mouse
<!-- [if !supportLists] --> 2. <!-- [endif] --> Сиыр – корова- cow
<!-- [if !supportLists] --> 3. <!-- [endif] --> Барыс –тигр-dative
<!-- [if !supportLists] --> 4. <!-- [endif] --> Қоян-заяц-rabbit
<!-- [if !supportLists] --> 5. <!-- [endif] --> Ұлу-улитка-snail
<!-- [if !supportLists] --> 6. <!-- [endif] --> Жылан-змея-snake
<!-- [if !supportLists] --> 7. <!-- [endif] --> Жылқы-лошадь-horse
<!-- [if !supportLists] --> 8. <!-- [endif] --> Қой-овца-sheep
<!-- [if !supportLists] --> 9. <!-- [endif] --> Мешін-обезьяна-monkey
<!-- [if !supportLists] --> 10. <!-- [endif] --> Тауық-курица-cock
<!-- [if !supportLists] --> 11. <!-- [endif] --> Ит-собака-dog
<!-- [if !supportLists] --> 12. <!-- [endif] --> Доңыз-кабан-swine
Қазақ тілінде кім? кімдер? деген сұрақтар тек адамдарға қойылады. Ал, орыс тілінде жанды заттарға кто? сұрағы қойылады.
Анықтаманы оқушылар жатқа айтады.
Мағынаны тану, түсіну
1-жаттығу. Өлеңді жатқа жаз.
Сенің атың-балапан, балапан-цыпленок-chicken
Менің атым-балақан. балақан-малыш-baby
Балапандар шоқуда,
Балақандар оқуда.
М.Жаманбалинов
Тапсырма:
<!-- [if !supportLists] --> - <!-- [endif] --> зат есімнің жекеше түрінің астын бір сызықпен, көпше түрінің астын екі сызықпен сызу;
<!-- [if !supportLists] --> - <!-- [endif] --> зат есімнің көпше түрінің жалғауларын айт;
2-жаттығу. Суретке қара. Суретте кімдер және нелер бейнеленген? Жауап жаз.
Қыздар-девочки-girls
қар-снег-snow
мұз-лед-ice
<!-- [if !supportLists] --> - <!-- [endif] --> Сурет бойынша мәтін құрастыр, мәтінге ат қой.
Көмек
Қыс келді. Айналаны ақ ұлпа қар басты. Жер үсті көк тайғақ. Қыздар ауыл сыртына ойнауға шықты. Күшіктер де қыздармен бірге жүр. Кенет мұз жарылды. Қыздар жағада қалды. Мойнақ мұз үстінде қалды. Көмекке ағалар келді. Мойнақты құтқарып алды.
Қыс мезгіліндегі қауіпсіздік ережелері:
<!-- [if !supportLists] --> - <!-- [endif] --> жолда абайлап жүру, бірін-бірі итермеу, қар арасына тас салмау, мұз үстінде абай болу, жүгірмей жүру т.б.
Сергіту сәті.
Деңгейлік тапсырма. «Кім жылдам?» ойыны.
<!-- [if !supportLists] --> - <!-- [endif] --> Мына дыбыстарды еркін пайдаланып, сөз құрау
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->
ж ғ
с
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->
<!--
[if gte vml 1]>
<!--
[if !vml]
-->
<!--
[endif]
-->